Carinski zakon
Carinski zakon:
Carinski zakon je strateški dokument carinske službe Republike Srbije kojim je uređeno carinsko poslovanje. Taj strateški dokument definiše opšte i sprecifične pojmove koji se primenjuju u svakodnevnoj praksi i bez čijeg poznavanja poslovanje može biti otežano.
Cilj Carinskog zakona je zaštita Republike Srbije, ekonomskih, fiskalnih i finansijskih interesa Republike Srbije, zaštita od nezakonite i ilegalne trgovine, bezbednost i zaštita ljudi i životne sredine, kao i olakšavanje međunarodne trgovine.
Sve što budete radili, a tiče se uvoza, izvoza ili tranzita detaljno je opisano u Carinskom zakonu, zbog čega ćemo Vam u nastavku predstaviti kratak pregled sadržaja tog dokumenta.
Carinski zakon se sastoji od 11 celina u kojima su definisani sledeći pojmovi:
- Osnovne i opšte odredbe: u ovom delu date su definicije osnovnih pojmova, kao i odredbe koje se odnose na prava i obaveze učesnika u carinskom postupku.
- Obračun uvoznih i izvoznih dažbina: drugi deo zakona sadrži elemente na osnovu kojih se obračunavaju uvozne ili izvozne dažbine, kao i ostale mere predviđene u trgovini robom. Tu su objašnjeni principi svrstavanja robe po carinskoj tarifi, pojam porekla robe i carinske vrednosti.
- Statusu vezene robe od ulaska u carinsko područje Republike Srbije i određivanje carinski dozvoljenog postupanja ili upotrebe: u ovom delu objašnjeno je šta se smatra ulaskom robe u carinsko područje RS, kako funkcioniše dopremanje robe carinarnici i njen istovar, kao i privremeni smeštaj robe, koja pravila se primenjuju kod prevoza strane robe u tranzitu, a tu su i odredbe koje se primenjuju pri uništenju dopremljene robe i neovlašćenom unosu robe.
- Carinski dozvoljeno postupanje ili upotreba robe: ovaj deo zakona pored opštih odredbi sadrži i definicije svih carinskih postupaka (stavljanje robe u carinski postupak, stavljanje robe u slobodan promet, carinski postupci sa odlaganjem i carinski postupci sa ekonomskim dejstvom, postupak izvoza, drugi oblici carinski dozvoljenog postupanja ili upotrebe robe, slobodne zone i slobodna skladišta, ponovni izvoz, uništenje i ustupanje robe u korist države).
- Roba koja napušta carinsko područje Republike Srbije: taj deo zakona precizno definiše rokove i uslove koji se primenjuju na robu koja napušta teritoriju Srbije.
- Carinske povlastice: ovde ćete moći da saznate više o tome kako funkcioniše oslobođenje od plaćanja carinskih dažbina, na koga se odnose i pod kojim okolnostima se ta pravila primenjuju, a objašnjeni su i principi koji se primenjuju pri povraćaju robe. http://www.carina.rs/lat/PoslovnaZajednica/Stranice/CarinskePovlastice.aspx
- Carinski dug i obračun uvoznih dažbina: ovde su regulisana sva pitanja koja se tiču obezbeđenja za naplatu carinskog duga, nastanaka carinskog duga, obračuna i naplate carinskog duga, kao i gašenja carinskog duga, povraćaja i otpusta carinskog duga.
- Mere za zaštitu prava intelektualne svojine na granici: u ovom delu je precizno definisano kako će carinska služba Srbije postupati u slučaju da u uvozu, izvozu ili tranzitu otkrije robu koja povređuje pravo intelektualne svojine.
- Prodaja carinske robe i raspored prihoda: u ovom delu Carinskog zakona ćete saznati da sva trajno oduzeta roba može da bude izložena javnoj prodaji, s tim da u slučaju lako kvarljive robe i živih životinja, Uprava carina ima pravo da odmah proda robu bez održavanja licitacije.
- Povreda carinskih propisa: ovaj deo zakona se detaljno bavi posledicama kršenja carinskih propisa, odnosno definisanjem prekršaja i propisivanjem kazni za takvo postupanje.
- Prelazne i završne odredbe: završni deo zakona se odnosi na ostvarivanje neiskorišćenih prava u vezi sa carinskim povlasticama i carinske postupke koji su započeti pre dana početka primene ovog zakona, kao i na promet robe sa AP Kosovo i Metohija.
Prioritet Uprave carina je da pruži podršku razvoju privrede Srbije, zbog čega naša služba aktivno sarađuje sa poslovnom zajednicom i onim kompanijama koje posluju savesno i u skladu sa zakonom stavlja na raspolaganje i mnoga pojednostavljenja carinskih postupaka, što direktno utiče na njihovo efikasnije poslovanje.
Podsećamo Vas da je integralni tekst Carinskog zakona, u pdf formatu, dostupan na sajtu Uprave carina: http://www.carina.rs/cyr/Zakoni/CarinskiZakon.pdf